Najmłodsi świętują Dzień Ziemi 2024

Dzień Ziemi wymyślili Amerykanie ponad 50 lat temu. W Polsce obchodzimy go od 1990 roku. Jest to największe międzynarodowe święto ekologiczne. Jego cele to uświadamianie, jak ważną kwestią jest ochrona środowiska i przypominanie, co można zrobić dla naszej planety.

Wszyscy używamy tego, co daje nam nasza planeta: wody, powietrza, roślin, lasów. Ziemia jest naszym wspólnym dobrem, dlatego wszyscy musimy troszczyć się o środowisko naturalne. Ta idea, od wielu lat łączy ludzi na całym świecie, niezależnie od narodowości, wyznania czy wieku. Dzień Ziemi to doskonała okazja do organizowania różnego rodzaju wydarzeń promujących ekologię. Jest to również szansa na poprawę świadomości dotyczącej efektów niszczenia środowiska naturalnego. Ważnym odbiorcą akcji są dzieci i młodzież, od których zależy przyszłość naszej planety. Każdy z nas ma wpływ na dobrostan Ziemi.

Najmłodsi uczniowie naszej szkoły świętowali Dzień Ziemi biorąc udział w przygotowanych dla nich stacjach zadaniowych. Przez całą godzinę uczniowie klas 1-3, ci starsi i ci najmłodsi, zgodnie współdziałali na szkolnym korytarzu, poszerzając swoją wiedzę i świadomość ekologiczną. Jakie zdania na nich czekały? Były gry planszowe, układanki, wykreślanki, wspólny plakat rysowany kolorową kredą i trening dla mózgu, czyli zadanie ruchowe z elementami przyrodniczymi. Wszyscy z ochotą ściągali buty i skarpety, żeby przejść po ,,leśnej ścieżce sensorycznej” i poczuć (choć przez chwilę) bezpośredni kontakt z naturą. Zainteresowanie budziło pudło sensoryczne z przyrodniczymi eksponatami z różnych stron świata. Niełatwo było odgadnąć za pomocą dotyku, co to jest. Ambitni uczniowie szukali później na mapie świata miejsca występowania wyjętego z pudła przedmiotu. Amatorzy prac plastycznych z zapałem tworzyli bransoletki na Dzień Ziemi, wykorzystując rolki po papierze toaletowym (taki ,,mały szkolny recykling”). Na jednej ze stacji każdy mógł sprawdzić, czy potrafi segregować śmieci. Miło było popatrzeć, jak robili to wspólnie starsi z młodszymi, dyskutując i pomagając sobie wzajemnie. Oprócz wspólnych stacji zadaniowych dla całej grupy wiekowej, odbyły się również poświęcone ekologii lekcje w klasach.

Oto krótka fotorelacja z Dnia Ziemi 2024.